Geografski položaj Vrnjačke Banje

Vrnjačka Banja je privredni, politički i kulturni centar opštine sa ukupno 14 naselja na prostoru od oko 240km2.

Na području opštine živi oko 25.000 stanovnika, a sama Banja ima oko 16.000 stanovnika. Vrnjačka Banja se nalazi u centralnom delu Republike Srbije, na 43° 23′ severne geografske širine i 20° 54′ istočne geografske dužine, oko 200 km južno od Beograda.

Banjsko naselje je delom na blagim, obroncima planine Goč prema Zapadnoj Moravi i delom u pitomim dolinama Vrnjačke reke i Lipovačke reke.
Zavisno od položaja pojedinih delova naselja nadmorska visina se kreće od 220 do preko 300 metara.

Sa juga, istoka i zapada Banja je zaklonjena planinom Goč i njenim ograncima, dok je sa severa zaštićena vencem Gledićkih planina i nije izložena jakim vetrovima.

Uže planinsko područje Vrnjačke Banje, sa planinom Goč, deo je ogromnog šumsko-planinskog kompleksa Kopaonika, koje predstavlja zaleđe Vrnjačke Banje i prostire se prema jugu. Pored Goča (1.147m) i Kopaonika (2.017m), tu su još i Željin (1.785m), Jastrebac (1.492m) i Stolovi (1.375m). To ogromno šumsko prostranstvo od stotine hiljada hektara dočarava šumsko-planinski ambijent Vrnjačke Banje.
Čitavo šire planinsko turističko područje Banje izbrazdano je zelenim kotlinama kroz koje protiče niz brzih planinskih potoka i rečica na svom putu prema Zapadnoj Moravi.
Svi ovi potoci i rečice obiluju planinskom pastrmkom. Veće reke, pored Zapadne Morave, su još Ibar na zapadu i Rasina na istoku regiona.

Vrnjački fijaker

Vrnjačku Banju najbolje možete doživeti i romantičnom vožnjom Vrnjačkim fijakerima koji svakoga dana saobraćaju od mosta ljubavi kroz nepregledni Vrnjački park, istim onim stazama kojima su nekada vozili Desanku Maksimović, Ivu Andrića. Maksima Gorkog, Danila Batu Stojkovića…